Kontakta oss

Här hittar du kontaktuppgifter till oss.

Maria Parkskolan
Östra Allén 8
251 89 Helsingborg

Expedition

Skolassistent västra:
Annika Lindberg, åk F-3 och fritids
annika.lindberg2@helsingborg.se
Telefon: 042-10 54 79

Skolassistent östra:
Malin Söderman, åk 4-9
malin.soderman@helsingborg.se
Telefon: 042-10 57 68

Skolledning

Fyra personer framför en tegelvägg.

Thomas Blomsterberg, rektor och ansvarig 4-6
thomas.blomsterberg@helsingborg.se
Telefon: 042-10 61 37

Jeannette Persson, biträdande rektor 7-9
jeannette.persson@helsingborg.se
Telefon: 042-10 36 34

Christian Stenbacke, biträdande rektor samverkan och resursskolan
christian.stenbacke@helsingborg.se
Telefon: 042-10 33 95

Ulrica Gath, biträdande rektor F-3
ulrica.gath@helsingborg.se
Telefon: 042-10 59 65

Pernilla Prahl, biträdande rektor F-3 och ansvarig för fritidshemmet
pernilla.prahl@helsingborg.se
Telefon: 042-10 51 39

Elevhälsan

Eva Delander, skolsköterska F-3
eva.delander@helsingborg.se
Telefon: 0721-61 65 17

Torgny Öhrn, skolsköterska 4-9
torgny.ohrn@helsingborg.se
Telefon: 042-10 57 49

Christina Lindgren, skolläkare
christina.lindgren1@helsingborg.se

Teresia Varga Fridh, psykolog
teresia.vargafridh@helsingborg.se

Johanna Larsson, kurator
johanna.larsson@helsingborg.se
Telefon: 042-105086

Gunilla Ahlstedt, studie- och yrkesvägledare
gunilla.ahlstedt@helsingborg.se
Telefon: 042-10 33 83
Mobil: 070-950 79 35

Olga Madsen, specialpedagog
olga.madsen@helsingborg.se
Telefon: 0708-73 27 49

Birgitta Åström, speciallärare
birgitta.astrom@helsingborg.se

Camilla Aggestam, speciallärare
camilla.aggestam@helsingborg.se

Personal

Biblioteket
Telefon: 042-10 57 74

Förskoleklass A/Päronträdets fritidshem (FA + 1A)
Telefon: 042-10 76 11

Förskoleklass B/Körsbärsträdets fritidshem (FB + 1B)
Telefon: 042-10 65 88

Förskoleklass C/Plommonträdets fritidshem (FC + 1C)
Telefon: 042-10 59 69

Äppelträdets fritidshem (1D + 1E)
042-10 22 59

Trädkronans fritidshem åk 2
042-10 22 58

Trädkojans fritidshem åk 3 och uppåt
042-10 44 58

År 4
Telefon: 042-10 56 92

År 5
Telefon: 042-10 61 54

Team 7
Telefon: 0708-64 58 32

Team 8
Telefon: 0734-44 16 49

Team 9
Telefon: 0734-41 67 74

Samverkan
Telefon: 042-10 55 87, 070-292 89 98

Förberedelseklass
Telefon: 042-10 55 05