Kontakta oss

Här hittar du kontaktuppgifter till oss.

Maria Parkskolan
Östra Allén 8
251 89 Helsingborg

Expedition

Annika Lindberg, administratör F-5 och fritids
annika.lindberg2@helsingborg.se
Telefon: 042-10 54 79

Malin Söderman, administratör åk 6-9 (Kullavägen 130) och samverkansklass
malin.soderman@helsingborg.se
Telefon: 042-10 57 68

Skolledning

Thomas Blomsterberg, rektor och ansvarig 4-6
thomas.blomsterberg@helsingborg.se
Telefon: 042-10 61 37

Jeannette Persson, biträdande rektor 7-9
jeannette.persson@helsingborg.se
Telefon: 042-10 36 34

Mattias Svensson, biträdande rektor samverkan
Mattias.Svensson2@helsingborg.se
Telefon: 042-10 33 95

Ulrica Gath, biträdande rektor F-3
ulrica.gath@helsingborg.se
Telefon: 042-10 59 65

Pernilla Prahl, biträdande rektor F-3 och ansvarig för fritidshemmet
pernilla.prahl@helsingborg.se
Telefon: 042-10 51 39

Elevhälsan

Eva Delander, skolsköterska F-3
eva.delander@helsingborg.se
Telefon: 0721-61 65 17

Torgny Öhrn, skolsköterska 4-9
torgny.ohrn@helsingborg.se
Telefon: 042-10 57 49

Christina Lindgren, skolläkare
christina.lindgren1@helsingborg.se

Teresia Varga Fridh, psykolog
teresia.vargafridh@helsingborg.se

Johanna Larsson, kurator
johanna.larsson@helsingborg.se
Telefon: 042-10 50 86

Angelica Linnér, kurator 6-9. Sitter på Kullavägen 130.
angelica.linner@helsingborg.se
Telefon: 042-10 52 63

Gunilla Ahlstedt, studie- och yrkesvägledare
gunilla.ahlstedt@helsingborg.se
Telefon: 042-10 33 83
Mobil: 070-950 79 35

Susanne Christensson, specialpedagog 4-6
Susanne.Christensson@helsingborg.se

Olga Madsen, specialpedagog åk 7-9
olga.madsen@helsingborg.se
Telefon: 0708-73 27 49

Birgitta Åström, speciallärare
birgitta.astrom@helsingborg.se

Camilla Aggestam, speciallärare
camilla.aggestam@helsingborg.se

Personal

Biblioteket
Telefon: 042-10 57 74

Förskoleklass A/Päronträdets fritidshem (FA + 1A)
Telefon: 042-10 76 11

Förskoleklass B/Körsbärsträdets fritidshem (FB + 1B)
Telefon: 042-10 65 88

Förskoleklass C/Plommonträdets fritidshem (FC + 1C)
Telefon: 042-10 59 69

Äppelträdets fritidshem (FD)
042-10 22 59

Trädkronans fritidshem åk 3
042-10 22 58

Trädkojans fritidshem åk 2
042-10 44 58

Fritidsklubben Östra
070-864 32 84

År 4
Telefon: 042-10 56 92

År 5
Telefon: 042-10 61 54

Team 7
Telefon: 0708-64 58 32

Team 8
Telefon: 0734-44 16 49

Team 9
Telefon: 0734-41 67 74

Samverkan
Telefon: 042-10 55 87, 070-292 89 98

Förberedelseklass
Telefon: 042-10 55 05